Solucan gübresinin domates üzerindeki etkisini anlayabilmek için ev ortamında küçük bir yetiştirme denemesi yaparak gözlemlerimi paylaşmaya çalışacağım.

D = Topraklı (marketlerde satılan torf ile)” “D+ = Toprak + Solucan Gübreli” ve sadece “D++ =Solucan Gübreli” ile olmak üzere üç farklı saksı ortamı oluşturmakla işe başladım. 12 Mart tarihinde saksıların üç köşesine 3 adet olmak üzere toplamda 9 adet tohum bıraktım. Aslında filizlenme aşamasını viyolde ya da bardakta yapmam gerekirdi ancak bu aşamayı uygulamadan direk saksıya ekmeyi tercih ettim.

3-5 gün içinde filizlerin bir kısmı görünmeye başladı. Bundan sonra periyodik olarak sulama yaparak başka hiçbir besin ya da ilaç katkısı vermeden büyümelerini bekledim. D (topraklı/torflu saksı) saksısında; 5 kök, D+ (toprak+solucan gübreli) saksısında 2 kök, D++ (tamamen solucan gübreli) saksısında; 1 kök olarak büyüdüler.

Takvim 17 Nisan’ı gösterdiğinde topraklı ve toprak+gübreli olan saksılardaki domateslerin son durumu solda gördüğünüz duruma geldi. Gübre ile yetişmiş domatesin yapraklarının diğerine göre daha büyük, daha gür ve daha koyu renkte olduğunu belirtmeye gerek yok diye düşünüyorum 🙂 Ayrıca ana gövde daha kalın ve kök gelişimi daha iyi durumdaydı.

Aşağıdaki ilk resimde tamamen gübre içinde yetişen domatesi de görebilirsiniz. Diğer gübreler tek başına denenseydi bitkiyi yakacak ve hiçbir şekilde büyüme olmayacaktı. Ancak tek başına solucan gübresinin bile bitkiye hiçbir zararı olmadığı buradan anlaşılıyor. Tabi ki toprak içinden alacağı vitamin ve mineralleri alamadığı için diğerlerine göre daha az gelişmesi normal bir durum olarak düşünülebilir.

Alttaki 2. Resimde 2 Mayıs tarihinde çekildi. Sonuç olarak D+ saksıdaki domates hızla büyümesine ve gelişmesine devam ederek neredeyse diğer iki saksıdaki domateslerin boyunun iki katına ulaştı. Ve ilk domates tomurcukları göründü. Bu tarihten sonra domatesler daha da büyüdüğü için fotoğraf çekecek ortamı sağlayamadığımdan fotoğraflayamadım. Yetiştirdiğimiz domateslerimizi Ekim ayı sonuna kadar hafta sonları afiyetle yedik. Marketten, manavdan alma domatese göre kokusu ve tadı çok daha güzeldi.
İnşallah bu yıl da aynı denemeyi ve hatta başka bitkileri de yetiştirmeyi deneyerek sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Bu sefer daha tecrübeli bir şekilde ve daha iyi fotoğraflar ile olacak 🙂

Gübresiz Domates

Solucan Gübreli Domates