Bahçede, balkonda ve evimizin içinde yetiştirdiğimiz bitkiler zaman zaman zararlı varlıkların saldırısına maruz kalır. Böcekler, mantar hastalıkları bitkilerimize zarar verir ölüme kadar götürebilir. Bu da bizi çevreye zararlı olduğunu bildiğimiz halde tarım ilaçları kullanmak zorunda bırakır. Bu ilaçlar genelde zararlıdır. Özellikle yakınımızda bulunan bitkilerde kullanınca havadan soluduğumuz, yediğimiz sebze ve meyvelerle ile temasta olduğumuz bu tür ilaçlar sağlığımıza önemli ölçüde zarar veriyor.

Bu durumu göze alarak bitkilerimize musallat olan zararlılardan kurtulmak için deneyebileceğimiz alternatifler "Ev Yapımı Pestisit Tarifleri (Bitki İlaçları)" bulunmakta. Böylece kendimizi ve çevremizi zehirlemeden bitkilerimizi tekrar eski sağlığına kavuşturabiliriz.

Yağ Spreyi

Bitkisel yağı sıvı sabun ya da rendelenmiş el sabunu ile karıştırarak yaptığımız bu ev yapımı insektisit yaprak bitleri, akarlar ve benzeri zahmetli böcekler üzerinde etkilidir. Yağ spreyini hazırlamak için önce 1 su bardağı bitkisel yağı 1 çorba kaşığı sıvı sabun ya da rendelenmiş sabunla iyice karıştırıyoruz. Daha sonra her uygulamada 1 litre suya, oluşturduğumuz yağ-sabun karşımından 2 çay kaşığı ilave edip iyice çalkalıyoruz ve küçük zararlılardan etkilenen bitkilerimizin yüzeylerine bu sıvımızı püskürtüyoruz. Yağ, zararlıların vücutlarını kaplayarak nefes almalarını engelleyecek ve onları etkisiz hale getirecektir.

Bitki İlaçlama

Sabun Spreyi

Yağ spreyine benzeyen sabun spreyi akarlar ve yaprak bitlerinin yanı sıra, beyaz sinekler ve onlara benzeyen diğer böceklere karşı da etkilidir. Spreyi hazırlamak için 1 litre suya 1,5 çay kaşığı sıvı sabun ilave edip iyice çalkalıyoruz. Sonra karışımı zararlılardan etkilenen bitkilerimizin yüzeylerine püskürtüyoruz. Sabun spreyi de yağ spreyi gibi etki gösterir ve gerektiğinde uygulanabilir. Ancak sabun spreyini gündüz sıcağında değil de, akşamları ya da sabahları erkenden uygulamak gerekir.

Neem Yağı İlacı

Neem ağacının (yalancı tesbih ağacı) tohumlarından elde edilen neem yağı böceklerin yaşam döngüsünü bozan doğal bir insektisittir ve organik üretim yapanlar için muhteşem bir kaynaktır. Böceklerin hormonlarını bozar ve beslenmelerini engeller. Neem yağı kuşlar, bitkiler ve diğer canlılar için zararsızdır; birçok küçük böcek türü üzerinde etkili olduğu gibi toz küfü ve mantar enfeksiyonlarıyla da mücadele edebilen bir fungisittir. Aktarlardan ya da organik ürün satan mağazalardan temin edilebilir. 1 litre suyun içerisine 2 çay kaşığı neem yağı ve 1 çay kaşığı sıvı sabun ilave edip karıştırarak neem yağı ilacını hazırlayabilir ve ardından bitkilerinize püskürtebilirsiniz. Neem yağı ilacı bitkileriniz zararlılar tarafından istila edilmeden önce önleyici olarak da kullanılabilir.

Diyatomlu Toprak

Diyatomlu toprak böcekleri zehirlemez ya da boğmaz; zımpara niteliği sayesinde böceklerin dış iskeletini absorbe eder ve kuruyarak ölmelerine neden olur. Diyatomlu toprak bahçe malzemeleri satan mağazalardan temin edilebilir; ancak çok büyük çuvallarda satıldığı için belki komşularınızla ortak satın almayı tercih edebilirsiniz. Uygulama olarak toprağı bitkilerinizin etrafına serpebilirsiniz. Her yağmurdan sonra bu işlemi tekrar etmek gerekir.

Yaprak Biti
Yaprak Biti

Sarımsak Spreyi

Keskin bir kokuya sahip olan sarımsak aynı zamanda doğal bir insektisittir. İki baş sarımsağı ezerek az bir miktar suyla püre haline getirin ve bir gece bekletin. Ardından yarım bardak sıvı yağ, 1 çay kaşığı sıvı sabunla birlikte bir kavanoza koyun. Kavanozu dolduracak kadar da su ilave edip karıştırın. Bu karışımdan 1 çorba kaşığını 1 litre suyla karıştırıp iyice çalkalayarak bitkilerinize püskürtün.

Şili Biberi Spreyi

Sarımsak spreyinde olduğu gibi şili biberi spreyi de pek çok çeşit zararlı böcek için doğal bir insektisittir. Bir bardak su ekleyerek yarım kase biberi karıştırıp püre haline getirin ardından 1 litre su ilave ederek kaynatın. Soğuduğunda birkaç damla sıvı sabun ilave edip bitkilerinize püskürtün.

Karışık Sprey

Bu sprey pek çok farklı tarifin derlenmesiyle hazırlanmıştır. Uygulama için 1 baş sarımsak ve bir küçük soğanı püre haline getirin ve 1 çay kaşığı biber tozu ilave ederek 1 saat kadar bekletin. Ardından 1 çorba kaşığı sıvı sabun ve 1 litre su ilave ederek iyice çalkalayın. Ardından bitkilerinizin yüzeylerine püskürterek uygulayın.

Domates Yaprağı

2 kase domates yaprağını 1 litre suyla karıştırarak 1 gece bekletin. Ardından karışımı süzüp bitkilerinize püskürtün.