Efesol Solucan Gübresi Üretimi & Satışı
Kemalpaşa Mah. Aylada Mevkii Ayvalık Balıkesir
20 Ara 2017
Ekosistem

Onarıcı Tarım: Toprak Kurtuluşumuz Olabilir Mi?

Onarıcı tarım ile uğraşanlar çiftçiliğin, çobanlığın, kırsalda yaşamın, gıda üretiminin “toplumun alt tabakalarına”, “cahillere” layık olduğunu söyleyen ana akım paradigmayla dalga geçen ve önemli kısmı sonradan olma çiftçilerden oluşan genç, yaratıcı, özgürlükçü bir nesil. Toprak Atlasından bir makale;

Bizi asla bırakmayacağına, hep bıraktığımız yerde duracağına, sadık yârimiz olduğuna emin olduğumuz toprak hakkında ne biliyoruz? Her gün adımladığımız toprağın içinde ne olup bittiği hakkında bilgilerimiz, gizemli ve sır dolu evrenin işleyişi hakkında bildiklerimizden fazla değil. Bildiklerimiz ise coğrafya kitaplarında yazanın aksine toprağı onarıp geleceğimizi güvence altına alabileceğimizi söylüyor.

DEVAMI

02 Haz 2017
Ev Yapımı Pestisitl

Bitki Zararlılarından Kurtulmak İçin Ev Yapımı Pestisit Tarifleri

Bahçede, balkonda ve evimizin içinde yetiştirdiğimiz bitkiler zaman zaman zararlı varlıkların saldırısına maruz kalır. Böcekler, mantar hastalıkları bitkilerimize zarar verir ölüme kadar götürebilir. Bu da bizi çevreye zararlı olduğunu bildiğimiz halde tarım ilaçları kullanmak zorunda bırakır. Bu ilaçlar genelde zararlıdır. Özellikle yakınımızda bulunan bitkilerde kullanınca havadan soluduğumuz, yediğimiz sebze ve meyvelerle ile temasta olduğumuz bu tür ilaçlar sağlığımıza önemli ölçüde zarar veriyor.

Bu durumu göze alarak bitkilerimize musallat olan zararlılardan kurtulmak için deneyebileceğimiz alternatifler "Ev Yapımı Pestisit Tarifleri (Bitki İlaçları)" bulunmakta. Böylece kendimizi ve çevremizi zehirlemeden bitkilerimizi tekrar eski sağlığına kavuşturabiliriz.

DEVAMI

22 Mar 2017

Solucan Gübresi Üretim Sistemleri

Yabancı ülkelerde yıllardır yapılan solucan gübresi üretimi ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşmaya başladı. Organik yaşama bilincinin giderek artması ve topraklarımızı kimyevi gübrelerden arındırma çabaları birçok kişiyi solucan gübresi üretimine ve kullanmaya yöneltti. Ticari ya da hobi amaçlı olarak üretim yapanların tercih ettiği solucan gübresi üretim sistemlerinde en çok kullanılan uygulamalar; sürekli akış sistemi (SAS), havuz sistemi, yığın sistemi ve de katlı sistem olarak tabir edilen kutuların üst üste gelmesiyle oluşturulmuş sistemlerdir.

DEVAMI

19 Şub 2017

Bitki Besin Elementleri Nelerdir? Görevleri Nedir?

Solucan gübresinin en önemli özelliği diğer tüm organik gübrelere göre daha faydalı olduğudur. Peki bu faydanın temelinde yatan bitkiler için yararlı olan besin elementleri nelermiş kısaca bir göz atalım.

Karbon, Hidrojen ve Oksijen bu üç element hava ve suda bulunur. Fotosentez ile bitkiler güneşten aldıkları enerjiyle bünyelerindeki karbondioksiti, karbon ve oksijene; suyu da hidrojen ve oksijene parçalarlar. Bitkiler Karbon, Hidrojen ve Oksijeni havadan ve sudan aldıkları için bitkilerin bu maddelerden ne kadar aldıklarını üreticilerin kontrol etme imkanları yoktur.

DEVAMI

08 Oca 2017
Solucan Gübresi Denemesi

Solucan Gübresiyle Domates Yetiştirme Denemesi

Solucan gübresinin domates üzerindeki etkisini anlayabilmek için ev ortamında küçük bir yetiştirme denemesi yaparak gözlemlerimi paylaşmaya çalışacağım.

D = Topraklı (marketlerde satılan torf ile)” “D+ = Toprak + Solucan Gübreli” ve sadece “D++ =Solucan Gübreli” ile olmak üzere üç farklı saksı ortamı oluşturmakla işe başladım. 12 Mart tarihinde saksıların üç köşesine 3 adet olmak üzere toplamda 9 adet tohum bıraktım. Aslında filizlenme aşamasını viyolde ya da bardakta yapmam gerekirdi ancak bu aşamayı uygulamadan direk saksıya ekmeyi tercih ettim.

DEVAMI