Efesol Solucan Gübresi Üretimi & Satışı
Kemalpaşa Mah. Aylada Mevkii Ayvalık Balıkesir


Sebze, meyve veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen Mikrobiyal ve Organik Gübredir. Detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Solucan gübresi doğal oluşu ve yüksek verimliliği ile pek çok alanda kullanılabilir. Başta organik tarım işletmeleri olmak üzere meyve/sebze yetiştiriciliği, süs çiçekçiliği, peyzaj ve çim alanlar ve balık çiftliklerinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.


Solucan gübresi katı veya sıvı formda olabilir. Katı gübre; fide dikiminde kökün yerleşeceği alana, yerleşik ağaçlarda yaprak izdüşümüne gelecek şekilde bir alan açılarak verilir ve üzeri toprak ile kapatılmalıdır. Sıvı gübre ise; belirli oranlarda su ile seyreltilerek yapraktan ve kökten uygulanır.


Solucan gübresi özünde mikrobiyal bir gübredir ve çok iyi bir toprak düzenleyicidir. Ancak mucizeler beklememek gerekir. Her bitkinin ihtiyacı farklıdır. En iyi sonuçlar için mutlaka toprak ve yaprak analizi yaptırılmalı buna göre uygun miktarlar belirlenerek kullanılmalıdır. Solucan gübresinin uzun süreli kullanımıyla birlikte toprak kendini bulacak ve mineral maddece daha zengin bir hale gelecektir. Yine de ortalama kullanım miktarları belirtirsek, sebze ve tek yıllık bitkiler için 1-2 avuç yani yaklaşık 100 gr/kök, ağaçlar için ise 3-5 kg/ağaç kullanılmalıdır.


Önerimiz yüksek adetlerle başlamak yerine öncelikle daha az adetlerde başlayarak bir deneme/geçiş süreci yaşamanızdır. Eğer bu süreçte başarılı olur ve gerçekten yapacağınıza inanırsanız yeni bir yatırım yaparak solucan sayınızı artırabilirsiniz.


Solucanlara verilecek en temel ve en kolay temin edilecek olan mama büyük baş hayvan gübresidir. Bunun dışında belli oranlarda yeşil ve kahverengi atık ilave edilip fermantasyon sürecine dahil edilip solucanlara verilebilir. Kahverengi atık olarak; karton ve talaş kullanılabilir. Yeşil atık olarak ise; narenciye atıkları ve koku yapabilecek (soğangiller gibi) atıklar dışında, kavun, karpuz, muz, marul, salatalık, elma, armut gibi pek çok meyve ve sebze verilebilir.


Kırmızı kaliforniya solucanları (Esenia Foetida) 0 - 35 derece aralığındaki sıcaklıkları tolere edebilirler. En ideal sıcaklık aralığı ise 18-22 derecedir. Bu sıcaklıklarda maksimum verim sağlarlar.


Kırmızı kaliforniya (esenia foetida) solucanları rahat hareket edebilmek ve yaşayabilmek için belli bir ıslaklığa ihtiyaç duyarlar. Ortamın %70-80 nem oranlarında olması en idealidir. Ne çok kuru ne de çok ıslak olmaması gerekir.